- Arabica a Robusta
Nejedná se o horší a lepší kávu, ale o dva druhy s odlišnými vlastnostmi, které se však dají skvěle kombinovat. Sedmdesát procent veškeré vyprodukované kávy je Arabika rostoucí ve vyšších nadmořských výškách. Chuť Arabiky je jemnější, kyselejší, při pěstování vyžaduje více péče, avšak má méně kofeinu s porovnání s Robustou.
Robusta obsahuje kofeinu až dvakrát více a má v sobě také mnohem více hořkosti a zemitosti. Výborně se hodí do espresso směsí, kde se tyto dva druhy míchají. Robusta dodá výsledné kávě sílu a dokáže vytvořit krásnou krému na povrchu, Arabika zase dá tělu kávy lahodnou chuť.
- Espresso
V italštině toto slovo znamená „když je něco vytlačeno“. V případě kávy se tedy pak název pojí s protlačováním horké vody skrze slisovanou kávu. (automatický či pákový kávovar, mokka konvička…) Proto se káva, která se připravuje tlakem, nazývá espresso. Když voda při přípravě přes mletou kávu volně překapává, mluví se o přípravě přes filtr. - Filtr
Způsob přípravy, kdy voda mletou kávou volně protéká pouze za působení gravitace. Používá se např. při aeropress, dripper, frenchpress. Na tuto formu přípravy se hodí především káva světle a středně pražená.
- Mletá káva
Má velmi omezenou trvanlivost s ohledem na uchování její kvality. Na chuť kávy má vliv také hrubost mletí v kombinaci s druhem přípravy. Proto si opravdoví milovníci kávy kupuji čerstvě upražená kávová zrna z malých lokálních pražíren a doma si následně vždy kávu pomelou na mlýnku až při její přípravě.
Jemné mletí odebírá kávě její kyselost, jelikož se rychleji louhuje. Nahrubo namletá káva si kyselost uchovává. Avšak samozřejmě záleží i na dalších faktorech, jakým způsobem byla zrna upražena, teplota vody, druh přípravy či použitý tlak atd.
- Pražení
Pražení probíhá tak, že se káva točí několik minut ve velkém bubnu při teplotách 200 až 250 °C. Teplota a délka je zcela zásadní a je to know-how pražiče, který tak dá výslednému zrnu základní chuťový charakter. Praží se buď světle, středně nebo natmavo.
Světlé pražení uchovává v kávě ovocitost/kyselost, zatímco nejtmavším pražením získáte chuťově pravou italskou hořkou kávu, kdy se upražená kávová zrna až olejově lesknou. Umět kávu správně upražit vyžaduje její hlubokou znalost, praxi a cit.
- Výběrová káva
Je to káva nejlepší kvality pěstovaná ve speciálních mikroklimatech. Její chuť odráží zemi původu a charakter pěstitelské oblasti. Zásadní je transparentnost. Zákazník ví, odkud káva pochází, kde a kdy se pražila atd.
Podle americké Asociace pro výběrovou kávu (Specialty Coffee Association of America (SCAA)), se výběrovou může nazývat káva, která získá 80 bodů na jejich 100 bodové stupnici. Výběrová káva se pěstuje v ideálních klimatických podmínkách a vyznačují se výraznou chutí a malým výskytem defektních zrn. Unikátní chuť je výsledkem mnoha faktorů, jako je dlouhá doba zrání, pečlivý sběr zralých plodů a péče při zpracovávání zrn.